Historia

Ten festiwal, to stary jazz, jezioro Czchowskie i rzeka Dunajec, a wszystko razem w kontekście zabytkowej Baszty. Od Baszty, będącej pozostałością zamku królewskiego w Czchowie, wywodzi się właśnie nazwa festiwalu, podczas którego prezentowany jest jazz tradycyjny.

1 lipca 2000 roku doszło do ważnego wydarzenia. Otóż po paru latach marzeń wielu ludzi, z czchowianinem Jackiem Mazurem na czele, udało się sprowadzić do naszego miasta aż trzy zespoły jazzowe, co pozwoliło nadać temu wydarzeniu rangę festiwalu.

Jazz w Czchowie ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Tutaj na przełomie lat 60.siątych i 70.siątych przyjeżdżali uczniowie oraz studenci krakowskich szkół muzycznych na wypoczynek i szlifowanie swoich umiejętności w zakresie grania tej swingującej muzyki. Przez wiele sezonów letnich Ośrodek Wypoczynkowy nad jeziorem czchowskim rozbrzmiewał jazzem tradycyjnym.

Koniec lat 90.siątych przynosi coraz lepszą passę dla Ośrodka Kultury i co za tym idzie odnowienie kontaktów jazzowych. Pomysłodawczynią powrotu tego rodzaju muzyki do Czchowa była Marta Duda – wieloletni pracownik Ośrodka, natomiast stroną organizacyjną koncertów zajął się Jacek Mazur – członek najstarszego polskiego zespołu wykonującego jazz tradycyjny „Jazz Band Ball Orchestry”.

Pierwszym zespołem jazzowym, po wielu latach przerwy, występującym w Czchowie (na polu namiotowym na Zaporze) był „Old Metropolitan Band”. Zaraz po nim w 1998 i 1999 roku z okazji Dni Ziemi Czchowskiej wystąpił właśnie „Jazz Band Ball Orchestra”, który do dziś jest nierozerwalnie związany z Baszta Jazz Festivalem.

Powracając do końca lat 90.siątych i samej idei tworzenia festiwalu jazzowego w Czchowie, to wśród wielu celów, które sobie obrali organizatorzy była ta podstawowa jakim jest popularyzacja jazzu tradycyjnego oraz społeczna mająca wspomóc odbudowę ruin zamku czchowskiego.

Od samego początku festiwalowi towarzyszyła wystawa plastyczna oraz aukcja na rzecz odbudowy baszty. Wraz z upływem czasu, ramy festiwalu były rozszerzane o kolejne przedsięwzięcia: piątkowe koncerty, poranek jazzowy, paradę nowoorleańską, wystawy fotograficzne, Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych o „Złotą Basztę”, „Jazz nad Jeziorem”, rejsy z jazzem na pokładzie oraz „Jazz na Platformie”. Połączenie ze sobą tych wydarzeń artystycznych mających bezpośredni wpływ na sam festiwal pozwoliło na wypracowanie jego niezwykłej formy. Z biegiem lat i zgodnie z oczekiwaniami wymagającej publiczności na festiwalu pojawiały się coraz bardziej znaczące gwiazdy polskiej i światowej sceny jazzowej, wśród nich należy wymienić takie nazwiska jak: Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski, Zbigniew Namysłowski, Harriet Lewis, Janice Harrington, Stanley Breckenridge, a w 2014 roku pojawił się zespół „Shape International Band” – oficjalny muzyczny przedstawiciel Paktu Północnoatlantyckiego.

Grono miłośników Baszta Jazz Festivalu z roku na rok się poszerza, mamy wspaniałą publiczność, jak również wielu społeczników i darczyńców zaangażowanych w działania festiwalowe. Historię festiwalu tworzyło i nadal tworzy wiele osób, wśród nich należy wymienić dyrektora Kazimierza Dudzika i pracowników OPG organizatorów w 1998 roku pierwszego koncertu JBBO; następnie kolejnego dyrektora OPG Agnieszkę Karecką, która w 1999 roku na Dni Ziemi Czchowskiej zaprosiła ponownie JBBO, a w konsekwencji w 2000 roku wraz z niezastąpionym Jackiem Mazurem (dyrektorem artystycznym festiwalu) i wspaniałymi społecznikami, miłośnikami jazzu Jerzym Pawlakiem i Janem Walugą podjęła się organizacji odrębnego festiwalu jazzowego. Do tego grona w kolejnych latach dołączają: Henryk Kornas, Wojciech Kubiczek, Fundacja Zamek Tropsztyn, Maria i Zbigniew Rabiaszowie, oraz kadra Miejskiego Ośrodka Kultury (obecnie Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji) z dyrektor Elżbietą Ogiela. Od samego początku festiwal wspierany jest przez gminne władze samorządowe, a sprawami organizacyjnymi i finansowymi zajmuje się MOKSIR w Czchowie.

cdn…

Skip to content