Historia

Historia Baszta Jazz Festivalu w Czchowie (lata 2000-2016)

 

Ten festiwal, to stary jazz, jezioro Czchowskie i rzeka Dunajec, a wszystko razem w kontekście zabytkowej Baszty. Od Baszty, będącej pozostałością zamku królewskiego w Czchowie, wywodzi się właśnie nazwa festiwalu, podczas którego prezentowany jest jazz tradycyjny.

1 lipca 2000 roku doszło do ważnego wydarzenia. Otóż po paru latach marzeń wielu ludzi, z czchowianinem Jackiem Mazurem na czele, udało się sprowadzić do naszego miasta aż trzy zespoły jazzowe, co pozwoliło nadać temu wydarzeniu rangę festiwalu.

Jazz w Czchowie ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Tutaj na przełomie lat 60.siątych i 70.siątych przyjeżdżali uczniowie oraz studenci krakowskich szkół muzycznych na wypoczynek i szlifowanie swoich umiejętności w zakresie grania tej swingującej muzyki. Przez wiele sezonów letnich Ośrodek Wypoczynkowy nad jeziorem czchowskim rozbrzmiewał jazzem tradycyjnym.

Koniec lat 90.siątych przynosi coraz lepszą passę dla Ośrodka Kultury i co za tym idzie odnowienie kontaktów jazzowych. Pomysłodawczynią powrotu tego rodzaju muzyki do Czchowa była Marta Duda – wieloletni pracownik Ośrodka, natomiast stroną organizacyjną koncertów zajął się Jacek Mazur - członek najstarszego polskiego zespołu wykonującego jazz tradycyjny „Jazz Band Ball Orchestry”.

Pierwszym zespołem jazzowym, po wielu latach przerwy, występującym w Czchowie (na polu namiotowym na Zaporze) był „Old Metropolitan Band”. Zaraz po nim w 1998 i 1999 roku z okazji Dni Ziemi Czchowskiej wystąpił właśnie „Jazz Band Ball Orchestra”, który do dziś jest nierozerwalnie związany z Baszta Jazz Festivalem.

            Powracając do końca lat 90.siątych i samej idei tworzenia festiwalu jazzowego w Czchowie, to wśród wielu celów, które sobie obrali organizatorzy była ta podstawowa jakim jest popularyzacja jazzu tradycyjnego oraz społeczna mająca wspomóc odbudowę ruin zamku czchowskiego.

Od samego początku festiwalowi towarzyszyła wystawa plastyczna oraz aukcja na rzecz odbudowy baszty. Wraz z upływem czasu, ramy festiwalu były rozszerzane o kolejne przedsięwzięcia: piątkowe koncerty, poranek jazzowy, paradę nowoorleańską, wystawy fotograficzne, Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych o „Złotą Basztę”, „Jazz nad Jeziorem”, rejsy z jazzem na pokładzie oraz „Jazz na Platformie”. Połączenie ze sobą tych wydarzeń artystycznych mających bezpośredni wpływ na sam festiwal pozwoliło na wypracowanie jego niezwykłej formy. Z biegiem lat i zgodnie z oczekiwaniami wymagającej publiczności na festiwalu pojawiały się coraz bardziej znaczące gwiazdy polskiej i światowej sceny jazzowej, wśród nich należy wymienić takie nazwiska jak: Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski, Zbigniew Namysłowski, Harriet Lewis, Janice Harrington, Stanley Breckenridge, a w 2014 roku pojawił się zespół „Shape International Band” - oficjalny muzyczny przedstawiciel Paktu Północnoatlantyckiego.

Grono miłośników Baszta Jazz Festivalu z roku na rok się poszerza, mamy wspaniałą publiczność, jak również wielu społeczników i darczyńców zaangażowanych w działania festiwalowe. Historię festiwalu tworzyło i nadal tworzy wiele osób, wśród nich należy wymienić dyrektora Kazimierza Dudzika i pracowników OPG organizatorów w 1998 roku pierwszego koncertu JBBO; następnie kolejnego dyrektora OPG Agnieszkę Karecką, która w 1999 roku na Dni Ziemi Czchowskiej zaprosiła ponownie JBBO, a w konsekwencji w 2000 roku wraz z niezastąpionym Jackiem Mazurem (dyrektorem artystycznym festiwalu) i wspaniałymi społecznikami, miłośnikami jazzu Jerzym Pawlakiem i Janem Walugą podjęła się organizacji odrębnego festiwalu jazzowego. Do tego grona w kolejnych latach dołączają: Wojciech Kubiczek, Fundacja Zamek Tropsztyn, Maria i Zbigniew Rabiaszowie, oraz kadra Miejskiego Ośrodka Kultury (obecnie Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji) z dyrektor Elżbietą Ogiela. Od samego początku festiwal wspierany jest przez gminne władze samorządowe, a sprawami organizacyjnymi i finansowymi zajmuje się MOKSIR w Czchowie.

 

I BJF

1 lipca 2000 roku odbył się I festiwal. Wzięły w nim udział trzy zespoły grające jazz tradycyjny. Jako pierwszy wystąpił „Old Metropolitan Jazz Band” z Andrzejem Jakóbcem, leaderem, wokalistą i trębaczem na czele, po nim dobrze już znany publiczności JBBO z trębaczem, wokalistą i leaderem Janem Kudykiem oraz klarnecistą, saksofonistą i wokalistą  Jackiem Mazurem. Jako trzeci wystąpił zespół „Prowizorka Jazz Band” z bardzo ciekawym, a dość rzadko używanym instrumentem kazoo. Zapoczątkowana na Dniach Ziemi Czchowskiej aukcja na rzecz ruin Baszty znalazła swoje stałe miejsce właśnie w programie festiwali jazzowych odbywających się corocznie na rynku w Czchowie. W ten sposób impreza p.t. „I Baszta Jazz Festival” wypełniła dwa cele: promocję tego wspaniałego gatunku muzyki, a także wzbogaciła konto Społecznego Komitetu Renowacji Ruin Baszty w Czchowie.

 

II BJF

Rok 2001 przyniósł dobre zmiany. II Baszta Jazz Festival odbył się 14 i 15 lipca. Na czchowskiej scenie prezentowało się aż 8 zespołów. Były to: „The Young Dixielanders”– zespół młody, ale już wielokrotnie nagradzany na różnorodnych festiwalach jazzowych; „Big Family Band” – formacja o tyle wyjątkowa, że w jego 16 osobowym składzie aż 12 osób to członkowie jednej rodziny – Magoniów; „JBBO”; „Old Metropolitan Jazz Band”; „Leliwa Jazz Band” z Tarnowa, którego członkowie w zamian za dobrą zabawę na czchowskim rynku nie przyjęli honorarium;  toruński „Dixie Brotherhood”; „Beale Street Band” z Krakowa, znany między innymi z nagrania muzyki do komedii „Vabank II” i na koniec gwiazda festiwalu - „Boba Jazz Band”. Jak przystało na festiwal jazzowy z prawdziwego zdarzenia, kulminację stanowiło wspólne jazzowanie wszystkich muzyków - jam session.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbyła się aukcja obrazów na rzecz renowacji ruin Baszty podarowanych przez artystów mających swe wystawy w czchowskim OPG. Nowością natomiast był konkurs wiedzy o jazzie, w którym nagrody stanowiły płyty,  plakaty podarowane przez występujące zespoły oraz obrazy olejne z czchowską Basztą podarowane przez Jadwigę Górską. Kolejną nowością, która na stałe wpisała się w festiwal, były plakietki ceramiczne wykonane przez Agnieszkę Karecką, ufundowanie przez OPG dla każdego zespołu.

 

III BJF

 

W 2002 roku festiwal trwał aż trzy dni. Od 5 do 7 lipca w Czchowie rozbrzmiewał stary, dobry jazz. Był konkurs wiedzy o jazzie i aukcja na rzecz Baszty dzięki prof. Wojciechowi Kubiczkowi. Łącznie wystąpiło 6 zespołów oraz światowej sławy wokalistka jazzowa, czarnoskóra Janice Harrington. Gościliśmy „JBBO” i „Old Metropolitan Jazz Band”, a do nowych wykonawców prezentujących się na czchowskiej estradzie dołączyli: „Dally Jazz Combo”, „Five o Clock”, „Zygi Jazz Band” oraz „Prowizorka Jazz Band”. Tradycyjnie także odbyło się jam session.

 

IV BJF

 

IV Baszta Jazz Festival odbył się 11, 12 i 13 lipca 2003 roku, został poprzedzony cyklem prelekcji omawiających początki jazzu, a imprezami, które mu towarzyszyły były m.in. wystawa fotografii jazzowej Leszka Pizły – znanego fotografika krakowskiego, aukcja na rzecz renowacji ruin Zamku Czchowskiego oraz „Poranek jazzowy” na Zaporze. Na czchowskiej scenie podczas IV edycji festiwalu wystąpili: Jean Shy z USA oraz „Jazz Band Ball Orchestra”, „Five o Clock Orchestra”, „Beale Street Band”, „Ledies Jazz Band”, „Old Metropolitan Jazz Band”, Orkiestra Dęta „Filipowice”, Katarzyna Radwańska i Wojtek Groborz „Trio”, Orkiestra Młodzieżowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnowie, „Leliwa Jazz Band”, „Daily Jazz Combo”, „Prowizorka Jazz Band”. Koncerty prowadził – Jacek Mazur i Jerzy Pawlak.

 

V BJF

 

V Baszta Jazz Festival - ze swoją oryginalną formułą stał się jednym z ważniejszych w Polsce przedsięwzięć popularyzujących muzykę jazzową w sezonie letnim. Przez trzy dni, od 9 do 11 lipca w Czchowie wystąpiły znakomite zespoły jazzowe takie jak: „Storyville Jazz Band- Szeged” z Węgier, „B.B. Jazz Band” ze Słowacji, Janice Harington z USA, „Old Timers”, „JBBO”, „Prowizorka Jazz Band”, „Leliwa Jazz Band”, Wojciech Kamiński, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Groborz „Trio”, Paulina Kujawska, „Boba Jazz Band” oraz Orkiestra Dęta „Filipowice”.

Festiwalowi towarzyszyły: aukcja obrazów z przeznaczeniem na renowacje ruin baszty, jam session z udziałem wszystkich artystów, wernisaż wystawy fotograficznej, konkurs wiedzy o jazzie z nagrodami, koncert w Tarnowskim Centrum Kultury, poranek jazzowy w Ośrodku Wypoczynkowym „Łaziska” w Czchowie, a także po raz pierwszy, koncert pod basztą wykonany przez Wojciecha Kamińskiego (znanego kompozytora, muzyka i dyrektora szkoły muzycznej w Warszawie).


VI BJF

 

VI edycja festiwalu odbyła się 8, 9 i 10 lipca 2005 roku. W odróżnieniu od lat poprzednich, gdzie zapowiedzią festiwalu czchowskiego były koncerty w innych ośrodkach (Nowy Sącz, Tarnów), tym razem pierwszy koncert odbył się w piątek 8 lipca w Czchowie na Zaporze, na niewielkiej scenie przy Barze „Sosna”. Wystąpił „Daily Jazz Combo” z Gliwic, po którego koncercie do wczesnego ranka trwał jam session. Sobota, 9 lipca, to główny dzień festiwalowy. Dzień, w którym wprowadzona została nowość – Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych o „Złotą Basztę”. Jury w składzie: Dyrektor Programowy Telewizji Kraków Jan Poprawa, gość honorowy festiwalu Andrzej Dąbrowski,  Jerzy Pawlak oraz Jan Kudyk – przewodniczący jury, jednomyślnie postanowiło przyznać pierwszą nagrodę trębaczowi – Michałowi Bylicy i drugą puzoniście - Grzegorzowi Buchale. Po tej nowince festiwalowej, odbyły się tradycyjne punkty programu, a mianowicie konkurs wiedzy o jazzie; aukcja obrazów, którą od lat prowadził Henryk Kornaś (obrazy zlicytowano na kwotę 4150 zł.); prelekcja na temat jazzu prowadzona przez Jerzego Skarżyńskiego oraz wystawa fotograficzna p.t. „Jazz w Czchowie”. W tym dniu na czchowskim rynku wystąpili: Chór Dziewczęcy „Hvidovre” z Danii; „South Silesian Brass Band” z Rybnika, dając pokaz parady jazzowej do której dołączyli inni muzycy maszerując wokół rynku; zespół gliwicki „Daily Jazz Combo”;  a także „Jazz Band Ball Orchestra”, który tym razem zaprosił do wspólnego grania Andrzeja Dąbrowskiego, wokalistę i perkusistę jazzowego; na estradzie pojawili się kolejni zagraniczni goście, a mianowicie z Oldenburga, zespół „Louisiana All Stars”, grający cudownie stary, tradycyjny jazz, głównie w oparciu o repertuar Louisa „Satchmo” Armrstronga; po północy wystąpiły jeszcze dwa zespoły, z czego po raz pierwszy w Czchowie zespół „Blues Fellows” z Warszawy i znany już czchowskiej publiczności krakowski zespół „Beale Street Jazz Band”.

Niestety trzeci dzień festiwalowy to dzień załamania pogody i tradycyjny już poranek jazzowy na Zaporze odbył się przy nieustannie padającym deszczu. Wystąpili: „South Silesian Brass Band”, tarnowska „Leliwa” i Orkiestra Dęta „Filipowice”. Ulewa, której nie było końca, zmusiła organizatorów do zmiany ostatniego punktu programu festiwalowego, a miał to być koncert zespołu „Leliwa Jazz Band” na wzgórzu zamkowym „pod basztą”, w ramach cyklu imprez zatytułowanych „Żywe Zamki”. Zespół, pomimo złej pogody, dał koncert na estradzie w rynku i mimo niewielkiej już grupy fanów jazzu było wspaniale!

 

VII BJF

 

Ciekawe, muzyczne przedsięwzięcie na południu Polski – Baszta Jazz Festival w Czchowie co raz to bardziej zaskakiwało swoich fanów i nie tylko. Wiele osób przekonywało się do tego rodzaju muzyki, a wśród wykonawców były zespoły z tzw. „wysokiej półki”. Dobrze się działo, festiwal się rozwijał. Siódma edycja trwała trzy dni – 7, 8 i 9 lipca 2006 roku.

Piątkowy wieczór rozpoczął „South Silessian Brass Band”, następnie wystąpił „Diexie Company”, a po ich koncertach odbyło się tradycyjne jam session.

Sobota to kolejny dzień jazzowych wrażeń, tym razem na czchowskim rynku, których dostarczyły koncerty: Orkiestry Dętej „Filipowice”, „South Silessian Brass Band”, „Leliwy Jazz Band”, „Bodo Jaworka” z Niemiec oraz Wojciecha Groborza „Trio”, „Prowizorki Jazz Band”, „Boby Jazz Band”, „Diexie Company”, oraz Jazz Band Ball Orchiestry z gościem specjalnym Ginną Dunn.

Odbyła się aukcja na rzecz baszty i po raz drugi - konkurs „O Złotą Basztę”.

W niedzielę impreza powróciła nad czchowską Zaporę, gdzie można było posłuchać „Leliwy Jazz Band”, „Prowizorki Jazz Band”, a także „Nitro Big Band”.

Znakomite występy wyżej wspomnianych artystów tylko zaostrzyły apetyt na kolejne edycje tego niezwykłego festiwalu.

 

VIII BJF

 

Czchów - 6 ,7 i 8 lipca 2007 roku zmienił się w letnią stolicę jazzu Małopolski.

W piątek jazzowe dźwięki rozbrzmiewały na zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce. Wystąpili tam: „South Silessian Brass Band”, „Hi-Five” & Małgosia Korzyńska oraz „Leliwa Jazz Band”.

Główny koncert festiwalowy odbył się na czchowskim rynku, który poprowadzili Małgorzata Kościelniak - redaktor RMF FM oraz Jacek Mazur – dyrektor artystyczny festiwalu. Wspaniałe koncerty wysłuchaliśmy dzięki Harriet Lewis z USA, „Opole Gospel Choir” oraz „Jazz Band Ball Orchestry”. W sobotnim koncercie wzięli również udział: „Trio Siergieja”, „Leliwa Jazz Band”, „Big Band Małopolski”, „Boogie Boys” oraz „Old Jazz Players”.

Tradycyjnie w ramach Baszta Jazz Festivalu odbył się Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę”. W tym roku swoje umiejętności prezentowało sześciu młodych muzyków. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: III – Arkadiuszowi Kopera, dwa I miejsca – Danielowi Pomorskiemu oraz Tomaszowi Skibie, a także wyróżnienie Jarosławowi Kaczmarczykowi.

Podczas tej edycji odbyła się parada jazzowa oraz aukcja, na której zlicytowano obrazy na kwotę 2 820 zł.

Niedzielny poranek jazzowy tuż nad Jeziorem Czchowskim zgromadził liczną publiczność, wystąpili panowie z „Boogie Boys”, otrzymując kilkukrotne bis od publiczności, a także „Opole Gospel Choir” i „Old Jazz Players”.

 

IX BJF

 

IX festiwal przypadł w wyjątkowym dla Czchowa roku 2008 będącym rocznicą 800 lat istnienia miasta.

Niepowtarzalny klimat tropsztyńskiego zameczku był długo wspominany przez uczestników tego koncertu. Zamkowe zmagania rozpoczął „Siergiej Wowkotrub Trio”. Następnie w stylu boogie – woogie zagrał „Boogie Boys”, a zaraz po nich Gosia Markowska i jej koledzy z Krakowa. Oczekiwaną gwiazdą wieczoru była grupa „Sverges Jazz Band” ze Sztokholmu.

Główny koncert jubileuszowego festiwalu rozpoczął się na czchowskim rynku występem warszawskiej grupy „Blues Fellows” z Ewą Konarzewską. Rozochoceni artyści i wierni słuchacze wyruszyli potem kolorową paradą wokół rynku. Zwyczaj ten, od dwóch poprzednich festiwali, przyjął się tutaj świetnie, a swój koloryt zawdzięcza wyjątkowym kapeluszom i czapeczkom przygotowanym przez Teresę Horzymek. Kolejnym punktem programu był koncert tarnowskiej „Leliwy Jazz Band”, po którym odbyła się aukcja na rzecz renowacji baszty. Już w czasie jej trwania na scenie przygotowywał się „Big Band Małopolski”, który podbił serca fanów serwując wspaniałe standardy. Tegoroczny Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę” wygrał Maciej Fortuna. Specjalnym wydarzeniem festiwalu był przyjazd na Basztę muzyka z najwyższej półki polskiego jazzu, „guru” organów jazzowych – Wojciecha Karolaka, który koncertował razem z JBBO. W sobotę wystąpili również: „Little Jazz Band” z Węgier oraz „Enerjazzer” z Gliwic.

W niedzielę, podczas Poranku Jazzowego piosenki dla dzieci w jazzowej odsłonie wykonał „Blues Fellows” & Ewa Konarzewska. Na zakończenie festiwalu wystąpili: Leliwa Jazz Band i Big Band Małopolski.

 

X BJF

 

Dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu odbyła się 10, 11 i 12 lipca 2009 roku. Koncerty przeprowadzone zostały na Zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce, na rynku, a także nad Jeziorem Czchowskim. Jubileuszowy festiwal był pełen niespodzianek. W jego ramach odbyło się blisko 20 koncertów. Spośród zagranicznych gości mieliśmy okazję posłuchać kolumbijskiego zespołu „Sincopa Jazz Band” oraz „Jazz Steps” z Budapesztu. Wystąpili także: „Old Boys Band”, „Old Metropolitan Band”, „Old Timers”, „South Silesian Brass Band”, „Leliwa Jazz Band”, „Jazz Band Ball Orchestra” wraz z Beatą Przybytek, „Coco Dixie”, a także Orkiestra Dęta im. Jana Dziedzica z Rożnowa.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi, należy wymienić: barwną paradę nowoorleańską wokół rynku, aukcję dzieł sztuki na rzecz renowacji czchowskiego zamku, którą prowadził Henryk Kornaś. Tym razem udało się zlicytować obrazy na rekordową kwotę - 6 860,00 zł. Była także wystawa fotografii Piotra Góryjowskiego. Odbył się również Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę”. W tym roku jury przyznało I miejsce - Erwinowi Żebro oraz wyróżnienia: Aleksandrze Lipińskiej, Konradowi Ligasowi, Samuelowi Owczarkowi oraz Rafałowi Rokickiemu.

Niedzielny Poranek Jazowy pod Barem Sosna rozpoczął „Sincopa Jazz Band”, po nim wystąpili „Leliwa Jazz Band” oraz „Coco Dixie”. X Baszta Jazz Festival zakończył występ Orkiestry OSP z Rożnowa im. Jana Dziedzica.  


 XI BJF

 

Jedenasta edycja festiwalu odbyła się 10 i 11 lipca 2010 roku, a na plakatach pojawiło się hasło „Baszta Jazz dla powodzian!”

Koncerty odbyły się w sobotę, w cieniu średniowiecznej baszty - obok hali sportowej w Czchowie, a w niedzielę tuż nad Jeziorem Czchowskim w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Łaziska w Czchowie.

Sobotni koncert rozpoczął tarnowski zespół „Leliwa Jazz Band”,  następnie odbyła się parada nowoorleańska, po której na scenie wystąpili: „Jazz Band Ball Orchestra” z Caroline Mhlanga z Zimbabwe, „Boba Jazz Band” i „Budapest Ragtime Band” z Węgier.  

Dochód z rokrocznie prowadzonej aukcji tym razem został przekazany na rzecz powodzian.

W niedzielę podczas Poranku Jazzowego wystąpili: „Boba Jazz Band”, „Budapest Ragtime Band”, „Saxpasja” i „Metro Band”.

Edycja ta w niczym nie odbiegała od tych poprzednich. Cudowna atmosfera, wspaniała muzyka i szampańskie nastroje zwiększyły tylko apetyt na kolejne edycje tego niezwykłego festiwalu.

 

XII BJF

 

           XII Baszta Jazz Festival odbył się 8, 9 i 10 lipca 2011 roku. Pierwszy dzień festiwalowy rozpoczęli muzycy z Litwy „DixXband”, z Warszawy „Blues Fellows” i Tarnowa „Ragtime Banjo Band”, którzy wprawili wszystkich w pogodny i taneczny nastrój. Piątkowe koncerty odbyły się w Cafe Oranżeria Hotelu Łaziska.

Sobotni Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę” wyłonił kolejnych laureatów: I miejsce zajął Sławomir Pezda, II – Mateusz Śliwa a III – Bartłomiej Kalicki.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął tarnowski zespół „Leliwa Jazz Band”, a po ich koncercie odbyła się kolorowa parada nowoorleańska, której niezmiennie od lat patronuje Teresa Horzymek. Po paradzie odbyła się licytacja obrazów, biżuterii i pamiątek festiwalowych. Uzyskane pieniążki z licytacji - 4190 zł wspomogły leczenie czwórki dzieci. Po aukcji na scenie królował jazz. Najpierw wystąpił „Big Band Małopolski”, a później gwiazdy wieczoru „Jazz Band Ball Orchestra” wraz z Melvą Houston oraz Tadeuszem „Taddy” Petrow, potem „Boogie Boys” i na zakończenie części muzycznej na rynku „DixXband”.

W niedzielę na scenie pod Barem Sosna wystąpił „Blues Fellows” z blokiem muzycznym dla dzieci, potem „Boba Jazz Band” i litewski band „DixXband”.

Po raz pierwszy w ramach Baszta Jazz Festival odbyły się koncerty w gościnnych progach Zajazdu „Zagłoba” w Jurkowie. Podczas Wieczoru Jazzowego u Onufrego Zagłoby wystąpili: młodzieżowy zespół „Metro Jazz Band” z Rożnowa, tarnowski „Old Boys Band” i kwartet „Saxpasja”.

O ile Dni Czchowa są imprezą przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców, o tyle Baszta Jazz Festival gromadzi przede wszystkim koneserów tego typu muzyki. Bezsprzecznie jednak stwierdzić należy, że z roku na rok jazz zyskuje sobie coraz liczniejsze grono zwolenników.

 

XIII BJF

 

Podczas trzynastej edycji Baszta Jazz Festivalu trzy dni trwała uczta jazzowa (od 6 do 8 lipca 2012 r.).

Pierwsze jazzowe spotkanie miało miejsce w piątek w Hotelu Łaziska. Koncert rozpoczął „Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” z Częstochowy, następnie wystąpili „Iwo Dixie Band” z Iwonicza Zdroju oraz czeski band – „Gabriela Koci” z Brna.

7 lipca w sobotę na Czchowskim Rynku odbył się Galowy Koncert połączony z jubileuszem 50-lecia istnienia „Jazz Band Ball Orchestra”, który rozpoczął tarnowski zespół „Leliwa Jazz Band”. Tradycyjnie odbył się konkurs „O Złotą Basztę”, podczas którego Jury postanowiło wyróżnić: Daniela Bober przyznając I miejsce, Jagodę Brzezińską II miejsce i Magdalenę Skorupską III miejsce. Przeprowadzona została aukcja obrazów ofiarowanych przez uczestników czerwcowej wystawy plastycznej, a ulicami Czchowa przeszła barwna parada nowoorleańska.

Sobotni wieczór był niezwykły i wyjątkowy. Koncert w wykonaniu węgierskiego zespołu „Ladies Big Band”, tak ożywił publiczność, że po wykonaniu kilku bisów „Ladies” dopiero mogły zejść ze sceny. Kolejny koncert, dostarczył dalszych emocji. Z okazji 50-lecia „Jazz Band Ball Orchestra” wystąpił wraz z gośćmi: Joyce Lyle z USA, kapelą góralską „Skalni” oraz z Izabelą Mytnik. Te wyjątkowe chwile – również dla dyrektora artystycznego festiwalu Jacka Mazura uświetniły życzenia Burmistrza Czchowa Marka Chudoby. Wraz z serdecznymi życzeniami muzycy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po koncercie jubilatów wystąpił „Collegium  Latina” z Krakowa wykonując jazz o latynoskim zabarwieniu. Na zakończenie sobotniego wieczoru wystąpił „South Silesian Brass Band” z Rybnika wykonując muzykę żywą, radosną i nieskalaną komercją. W niedzielę 8 lipca w ramach Poranku Jazzowego na plaży przy molo (nad jeziorem) wystąpili: „Metro Jazz Band”  z Rożnowa, Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, „Saxpasja” oraz „South Silesian Brass Band” z Rybnika.

 

XIV BJF

 

XIV Baszta Jazz Festival w Czchowie odbył się 5, 6 i 7 lipca 2013 roku. W piątkowy wieczór koncerty prowadzone były w Oranżerii Hotelu Łaziska, wystąpili „The Warsaw Dixielanders”, „Patra Jazz Band” z Bańskiej Bystrzycy ze Słowacji wraz z bandjolistką, gitarzystką oraz wokalistką Patricią Palenićkovą, oraz krakowski zespół „Cracow Metro Band”. W sobotę odbył się Konkurs „o Złotą Basztę”, a jury konkursowe przyznało I miejsce – saksofoniście – Wojciechowi Lichtańskiemu, II miejsce Bartoszowi Kalickiemu, a III – Przemysławowi Kleczkowskiemu. Otwarcia festiwalu i tradycyjnie pierwszym zespołem rozpoczynającym jazzowy maraton był zaprzyjaźniony zespół „Leliwa Jazz Band” z Tarnowa. Po ich koncercie ulicami rynku przeszła barwna parada nowoorleańska. Kolejnym punktem programu była aukcja, z której zyski przeznaczone były na renowację miejscowego wzgórza zamkowego - Baszty. Prace zlicytowano na kwotę 2380 zł. Po licytacji wystąpiły zespoły, które w polskim jazzie tradycyjnym są symbolem i legendą – „Old Timers” oraz „Jazz Band Ball Orchestra” wraz z czarnoskórym wokalistą i pianistą Stanley’em Breckenridgem z USA. Koncertową sobotę na rynku zakończyły zespoły: węgierski „Benko Dixieland Band” z Budapesztu - jeden z najstarszych działających bez przerwy zespołów jazzu tradycyjnego w Europie oraz krakowski „Big Band Krak”. Niedzielny poranek jazzowy odbył się na molo, tuż nad Jeziorem Czchowskim. Na długo w pamięci uczestników pozostaną jazzowe standardy i improwizacje w wykonaniu „Metro Band” z Rożnowa, „Old Boys Band” z Tarnowa, „Old Metropolitan Band” i „Boba Jazz Band” z Krakowa oraz nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach.                                              

 


XV BJF


              XV Baszta Jazz Festival rozpoczął się 11 lipca 2014 roku, i trwał trzy dni (do 13 lipca). W piątek w Cafe Oranżerii Hotelu Łaziska odbyły się koncerty: „Swing Workshop” Wojciecha Kamińskiego, „Shape International Band”, „South Silesian Brass Band” oraz „Pilsner Jazz Band”. A po nich tradycyjnie jam session. W sobotę publiczność bawiła się przy najpiękniejszych standardach jazzowych, które wykonali: „Leliwa Jazz Band”, „Shape International Band”, „Five O'clock Orchestra”, „Vistula River Brass Band”, „Storyville Jazz Band”  i „Jazz Band Ball Orchestra”  z Jackiem Mazurem oraz Stanley’em Breckenridge z USA. W trakcie sobotniego wieczoru towarzyszyła nam parada nowoorleańska, aukcja prac artystycznych oraz konkurs dla instrumentalistów i wokalistów jazzowych. Do konkursu „O Złotą Basztę” zgłosiło się pięciu uczestników, spośród których Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody za zajęcie II miejsca – Dominice Rusinowskiej oraz Jarosławowi Kaczmarczykowi, i III nagrodę  Elżbiecie Głowackiej.

            Niedzielne koncerty połączone z rejsem stateczkami po jeziorze, dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Słońce, woda i jazz królowały na Przystani Łaziska w Czchowie. W tym dniu na plaży koncerty wykonali: „Saxpasja”, „Big Band z Rożnowa”, „Pilsner Jazz Band”, „Shape International Band” oraz „Beale Street Band”.

             Na tegorocznej edycji festiwalu dzięki zaangażowaniu pułkownika Jerzego Jankowskiego oraz władz samorządowych Czchowa gościliśmy wyjątkowy zespół „Shape International Band” będący oficjalnym muzycznym przedstawicielem Paktu Północnoatlantyckiego. Zespół podczas festiwalu wykonał trzy wspaniałe koncerty. W piątek w Oranżerii Hotelu Łaziska wystąpił w dwóch (mniejszych) formacjach, natomiast w sobotę na rynku zaprezentował się w pełnym składzie, do którego dołączyli kpr. Jacek Owsianka (saksofon tenorowy) oraz plut. Robert Zug (puzon) z Orkiestry Wojskowej w Bytomiu. Kolejny koncert zespołu został zapamiętany jako doskonałe, muzyczne show.

 

 

XVI BJF

 

Koncerty w ramach XVI edycji festiwalu odbyły się w pierwszy weekend lipca (3, 4, 5 lipca 2015 r.). W piątek, tradycyjnie w Cafe Oranżerii Hotelu Łaziska wystąpiły trzy zespoły: żeński kwartet saksofonowy „Saksofonarium”, „Iwo Jazz Band” oraz zespół z Budapesztu „Hot Club Of Hungary”. Po zakończeniu koncertów, niemal do bladego świtu trwał jam session.

W drugim dniu festiwalu do Konkursu dla Instrumentalistów i Wokalistów jazzowych „O Złotą Basztę” zgłosiło się pięciu uczestników, z których I miejsce otrzymał – Bartłomiej Prucnal (saksofon), II miejsce zajęła wokalistka Jagoda Wojciechowska, a Agata Leśniewska, Krzysztof Matejski i Jarosław Kaczmarczyk otrzymali wyróżnienia.

W sobotę blok koncertowy rozpoczął zeszłoroczny (2014) zwycięzca „Złotej Tarki” „New Market Jazz Band”, po nim wystąpił „Enerjazzer”.

W ramach festiwalu odbyła się nowoorleańska parada ulicami starego Czchowa, aukcja prac artystycznych na rehabilitację osób poszkodowanych w wypadkach oraz wystawa plakatów niemalże ze wszystkich edycji festiwali zgromadzonych przez Jana Walugę. Prawie wszystkie plakaty graficznie opracował Piotr Góryjowski, towarzyszący z obiektywem festiwalowi od czternastu lat.

Ulubieniec publiczności „Jazz Band Ball Orchestra” tym razem  koncertował wraz z Janem Smigmatorem z czeskiej Pragi oraz Sylwią Majką. Tego wieczoru wystąpili również „Old Timers” i „Boba Jazz Band”.

Trzeci dzień festiwalu to niedziela i jazz nad Jeziorem Czchowskim. Wystąpili: „Big Band” Rożnów, „Leliwa Jazz Band”, „Market Jazz Band”, „Saksofonarium” oraz „R.B. Dixie Five”.

 

XVII Baszta Jazz Festival

 

Dźwięki starego, dobrego jazzu rozbrzmiewały w Czchowie po raz siedemnasty 8, 9 i 10 lipca 2016 roku. Były to trzy wspaniałe dni przepełnione muzyką jazzową oraz licznymi atrakcjami, wśród których należy wymienić: Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych „O Złotą Basztę”, parada nowoorleańska, aukcja na rzecz baszty, nocne jam session oraz niezapomniane widowiska: jazz na platformie, jeziorze i plaży.

W pierwszym dniu, w Cafe Oranżerii Hotelu Łaziska wystąpiły cztery zespoły: „Big Band Rożnów”, „The Warsaw Dixielander’s”, „Hot D’jazz Trio & Maya”, „Joanna Morea & Her Swinging Boys”.

W sobotę, po południu odbyły się próby uczestników konkursu „O Złotą Basztę’2016” oraz przejazd samochodu platformy z muzykami i przyjaciółmi festiwalu, będący zapowiedzią tego co będzie się działo później.

Tuż przed oficjalnym otwarciem festiwalu rozpoczął się konkurs „O Złotą Basztę”, którego laureatami zostali: Rafał Dubicki (trąbka) I miejsce, Justyna Curyłło (wokal) i Marcin Rączka (gitara) II miejsce, Artur Jargiło (trąbka) III miejsce, Wiktoria Próchnicka (wokal) wyróżnienie. Sobotni koncert rozpoczął „Big Band Jazz Combo Volta” z Warszawy. Następnie na scenie pojawił się częstochowski zespół „Five O’Clock Orchestra”, później wystąpili laureaci konkursu „O Złotą Basztę”, a potem ulicami rynku przeszła parada nowoorleańska. Kolejni wykonawcy to szwedzko-polski „Dixieland Society” i ulubieniec publiczności „Jazz Band Ball Orchestra”, który wystąpił ze Stanley’em Breckenridge z USA, Mayą oraz Wiktorem Zydroniem. Zespół, który zakończył koncert galowy na rynku i jednocześnie zaprosił na jam session do hotelu Łaziska to „Sami Swoi” z Wrocławia.   

Niedziela – trzeci dzień festiwalu był wyjątkowy, muzyka na plaży i wodzie rozbrzmiewała zaspakajając najbardziej wybredne gusty. Na przemian na scenie, plaży i łodziach na jeziorze występowały zespoły. Koncerty rozpoczął „Big Band Jazz Combo Volta”. Kolejny zespół zaprzyjaźniony z Czchowem „Leliwa Jazz Band” wystąpił z projektem Bartka Szułakiewicza. Ich występ to rewelacyjny pomysł połączenia starego dobrego jazzu, swingu z wokalem. Po show, które przygotowali tarnowianie, nastał czas na klimatyczny koncert, w ciekawych strojach, w wykonaniu czeskich muzyków „Funny Fellows” z Bratysławy. Koncerty festiwalowe zakończył szwedzko-polski zespół Dixieland Society. A później finałowe jam session i zakończenie XVII Baszta Jazz Festivalu w Czchowie.